Slide thumbnailPRIJAVI SE!

odgovorno

#Influensaj

#Influensaj

odgovorno

O Školi odgovornog influensanja

Brzo širenje informacijskih i komunikacijskih tehnologija nezaustavljiva je sila koja ulazi u gotovo svaku sferu suvremenog života − od ekonomije, preko društva, do kulture i oblikovanja svakodnevnog života. Djeca i mladi danas više ne poznaju život bez interneta i pod svakodnevnim su snažnim utjecajem sadržaja na koji nailaze online.

Uvijek dostupan zabavan i informativan sadržaj pruža nebrojene koristi, no ono čega mnogi kreatori sadržaja nisu svjesni jest da može doći i do negativnih posljedica na psihološko zdravlje pratitelja. Djeca i mladi pojedine kreatore sadržaja gledaju kao uzore, od njih traže savjet što učiniti u pojedinoj situaciji, podijele s njima da su žrtve različitih oblika nasilja i slično. Uočena je potreba za dodatnom edukacijom kreatora sadržaja iz tog područja.

Upravo radi toga Centar za sigurniji internet, uz podršku višegodišnjeg partnera A1 Hrvatska, pokrenuo je Školu odgovornog influensanja.

Cilj ove online Škole jest osvijestiti influencere i kreatore sadržaja o važnosti odgovornog ponašanja u online svijetu, podići svijest o važnosti prepoznavanja i prijave neprimjerenog sadržaja na internetu kao i načinu prijave istog, te prepoznati važnost kreiranja pozitivnog online sadržaja i stvaranja pozitivnog utjecaja.

Namijenjena je influencerima i kreatorima sadržaja koje prate populacija djece i mladih, ali i svima onima koji su voljni čuti i naučiti nešto novo te biti dio promjene i #odgovornoginfluensanja.

Škola odgovornog influensanja digitalna je platforma putem koje će prijavljeni polaznici imati priliku odslušati šest edukacijskih modula na temu sigurnosti na internetu, a nakon svakog modula slijedi provjera znanja sastavljena od 5-10 pitanja koja se odnose na odslušani modul.

Nakon što polaznici odslušaju svih šest modula i uspješno riješe provjere znanja, dobit će Certifikat odgovornog influensanja od strane Centra za sigurniji Internet.

Teme modula

Martina Nikolić, mag. psych.
Ana Veočić, mag. act. soc.

Ovaj kratki modul sadrži kratki presjek povoda za pokretanjem projekta Škole odgovornog influensanja. Predavačice će vas uvesti u temu odgovornog influensanja i objasniti principe po kojima ova Škola funkcionira, ali i ono najbitnije – kako doći do certifikata.

Vežite se, polijećemo!

Martina Nikolić, mag. psych.

Razumijevanje medijskih sadržaja ovisno o dobi i smjernice o korištenju ekrana ovisno o uzrastu su tema ovoga modula. Dobit ćete pogled struke na to zašto je važno odgovorno pristupati kreiranju medijskih sadržaja koje prate djeca i mladi, a osvrnuti ćemo se i na neke pozitivne i negativne primjere kod kreiranja sadržaja na internetu.

Na kraju modula dobit ćete preporuke kako kreirati sadržaj koji je primjeren za djecu i mlade.

Tomislav Levak, mag. cult.

U ovom modulu ćete se upoznati s temom medija općenito te korištenjem medija s posebnim naglaskom na djecu i mlade. Dobit ćete uvid u to zašto su mladima važni influenceri i koje je djelovanje na razvoj djece i mladih.

Posebno ćemo se osvrnuti na temu prikaza ljepote u medijima, a na kraju ćete dobiti dodatne savjete o tome kako kreirati sadržaj koji je primjeren za djecu i mlade.

Ana Veočić, mag. act. soc.

U ovom modulu pobliže ćete se upoznati s metodama i oblicima elektroničkog nasilja te raširenosti ovog oblika nasilja. Također, dobit ćete uvid u moguće znakove koji upućuju da je neko dijete žrtva ili počinitelj elektroničkog nasilja kao i zašto se neka djeca ponašaju nasilno.

Na kraju modula dobit ćete preporuke kako kao influenceri možete zaustaviti govor mržnje te zašto je važno reagirati i govoriti o elektroničkom nasilju i kome se obratiti za pomoć i/ili podršku.

prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander

Elektroničko nasilje, ali i drugi oblici nasilja su nažalost dosta rašireni među djecom i mladima. Objasnit ćemo kakav je utjecaj nasilja na mentalno zdravlje djece i zašto se događa da žrtve otkriju što im se dogodilo tek nakon dugog niza godina od samog događaja. Pojasnit ćemo što je to grooming, tj. proces zavođenja djeteta i kako ga prepoznati.

Kroz ovaj modul dobit ćete smjernice o tome što učiniti i kako konkretno reagirati ako vam se dijete ili mlada osoba povjeri da je žrtva.

dr.sc. Marija Šmit

Iako su djeca oduvijek izložena određenim oglašivačkim sadržajima, digitalno okruženje dovelo je do širenja prisutnosti marketinga usmjerenog djeci putem digitalnih platformi. Online oglašavanje iz temelja je promijenilo prirodu marketinga prema djeci i mladima.

Što je digitalni marketing usmjeren djeci, što je to prikriveno oglašavanje, tko je krajnji potrošač, što je potrošačka socijalizacija te koje su preporuke za influencere kada govorimo o digitalnom predavanju – saznajte u ovom zanimljivom modulu.

izv.prof.dr.sc. Lucija Vejmelka

Digitalna dobrobit glavna je tema ovog edukacijskog modula. Nakon kratkog presjeka glavnih odrednica ovog pojma prelazimo na smjernice za kreiranje pozitivnog online sadržaja.

Postoje otvorena pitanja o kojima je dobro razmisliti prije objave na društvenim mrežama – kome je sadržaj namijenjen, postoje li preduvjeti koji trebaju biti zadovoljeni, na koji način promovirati pozitivnu interakciju na vlastitim platformama?

Odgovore na ova i još mnoga druga pitanja dobit ćete u ovom interaktivnom modulu punom preporuka.

Predavači

Tomislav Levak
Martina Nikolić
Ana Veočić
Gordana Buljan Flander
Marija Šmit
Lucija Vejmelka

Naši ambasadori

Slide 1
Ana Radišić

voditeljica, urednica, podcasterica i influencerica

„Internet je jedno veliko mjesto prepuno različitih informacija koje ne smijemo prihvaćati bez provjere. Trebamo zajednički stvarati jedan siguran online svijet u kojem možemo pronaći inspiraciju i osigurati bolje sutra za generacije koje dolaze“

Slide 2
Domagoj Jakopović Ribafish

kolumnist, novinar, gastro bloger, profesor geografije

„Kao osobe koje imamo velik utjecaj u online svijetu i koje prate i veliki i mali, moramo znati da imamo određenu odgovornost. Upravo zato moramo se kontinuirano educirati kako bismo znali reagirati u određenim situacijama i biti bolji online“.

Slide 3
Slađana Ostić (slakipalaki)

influencerica

„Svatko od nas mora biti odgovoran u svom ponašanju i postupanju u online svijetu, a influenceri tu imaju veliku ulogu s obzirom na količinu ljudi koja ih prati. Naučiti kako reagirati i postupati u određenim situacijama je cilj mog polaska u Školu odgovornog influensanja“

Slide 3
Miro Čabraja

glumac i influencer

„Drago mi je što imam priliku s odabranom ekipom, vratiti se u školske klupe, pogotovo kad je povod jedan društveno odgovoran projekt kojim ćemo internet učiniti sigurnijim i boljim mjestom. Svi mi koji svakodnevno stvaramo sadržaj i imamo određeni utjecaj, smo odgovorni za svoje online ponašanje. Veselim se što ću nakon adekvatne edukacije imati priliku na pravi način stvarati sigurnije i pozitivnije online okruženje“

Slide 3
Nika Pavičić

kreatorica sadržaja

„Živimo u vremenu gdje mi svi, uz roditelje, odgajamo našu djecu. S tom odgovornošću treba graditi zajednicu i stvarati sadržaj. Internet nije loše mjesto, ako se koristi pravilno.“

Slide 3
Marco Cuccurin

kreator sadržaja

„Kao kreator na društvenim mrežama imam utjecaj, a ja taj utjecaj želim koristiti isključivo za dobro. Nažalost, nije sve na internetu sigurno i dobrih namjera i baš zato mi je drago da sam završio ovu školu kako bi prvenstveno sebe educirao kako još više činiti internet sigurnijim mjestom za mlade, ali i da to znanje prenesem na sve moje dobre ljude koji me prate.“

Slide 3
Monika Žilavi

kreatorica sadržaja

„Moderno doba gdje nam je korištenje interneta sastavni dio posla i obrazovanja, pa tako i privatnog korištenja nosi odgovornost koju bi svi korisnici trebali uvažavati radi sigurnosti nas samih, a naročito onih najmanjih koji imaju jednak pristup tehnologiji, a ugroženi su na različite načine bez adekvatne zaštite.“

Slide 3
Mirsad Kadić

kreator sadržaja

: „Internetsko nasilje ozbiljna je stvar jer može izazvati ozbiljne emocionalne posljedice kod žrtava, ostavljajući dugotrajan trag na njihovom mentalnom zdravlju. Osim toga, širenje lažnih informacija i uvrjedljivog sadržaja putem interneta može imati ozbiljne posljedice pojedinca i društva. Sretan sam što sam još više osviješten oko ove tematike, zahvaljujući Školi odgovornog influensanja.“

Slide 3
Rafaela Seba

kreatorica sadržaja

„Odgovorno influencanje je ključno za izgradnju povjerenja i sigurnosti na internetu. Kroz Školu odgovornog influensanja shvatila sam važnost educiranja drugih o potencijalnim opasnostima online svijeta. Razumijevanje prijetnji poput phishinga, cyberbullyinga i ostalog omogućava nam da aktivno doprinosimo stvaranju sigurnijeg online okruženja za sve korisnike.“

Slide 3
Vedran Kantar

kreator sadržaja

„U današnjem vremenu, sigurnost na internetu najbitnija je stvar među mlađom populacijom. Ukoliko budem svi zajedno radili na sigurnosti, internet će biti puno ljepše mjesto za boravak.“

Slide 3
Josip Prepelić

kreator sadržaja

„Internet je neiscrpan izvor znanja, kreativnosti i povezivanja koji nam omogućava pristup informacijama i mogućnostima koje su bile nezamislive prije samo nekoliko desetljeća.“

Slide 3
Andrea Pacadi

kreatorica sadržaja

„Internet je dio naše svakodnevnice, ali to ne znači da ga trebamo shvaćati olako. Jako je bitno naučiti kako i na koji način ga treba upotrebljavati. Trebamo biti dobar uzor djeci i mladima, ali i generacijama koje tek dolaze.“

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

O nama

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu (CNZD) vodeća je organizacija koja djeluje već više od petnaest godina u području zaštite djece od zlostavljanja i seksualnog iskorištavanja putem interneta. Svakodnevno skrbimo o djeci koja se nalaze u nepovoljnim životnim uvjetima i nastojimo podići kvalitetu njihova života.
U suradnji sa zajednicom, stručnjacima i nadležnim institucijama radimo na prevenciji nestanka djece te pružamo podršku obiteljima u kriznim situacijama.

2015. godine osnovali smo nacionalni Centar za sigurniji internet kojem je A1 Hrvatska partner od samog početka i u sklopu kojega imamo dostupnu besplatnu i anonimnu telefonsku liniju 0800 606 606 (dostupnu svakog radnog dana u terminu 08:00-16:00 sati), Hotline obrazac za prijavu neprimjerenih sadržaja online, i Centar za podršku i informiranje koji ima primarnu ulogu u senzibiliziranju i informiranju javnosti o mogućnostima zlouporabe suvremenih tehnologija kao i o načinima zaštite na internetu.

A1

Kao jedna od vodećih tehnoloških kompanija u Hrvatskoj, svjesni smo da korištenje informacijskih i komunikacijskih tehnologija zahtijeva edukaciju, ali i oprez. Zato radimo na osnaživanju djece i odraslih da koriste internet i mrežne tehnologije na pozitivan, odgovoran i siguran način, te steknu potrebne digitalne vještine.

Kao dugogodišnji partner Centra za sigurniji Internet, zajedničkim snagama radimo na edukaciji mladih kada je u pitanju sigurnost na internetu i odgovorno ponašanje u online svijetu. Kruna naše suradnje je platforma #BoljiOnline, kroz koju promičemo sigurnu i odgovornu upotrebu online tehnologija i mobilnih uređaja među djecom i mladima. Također, tijekom suradnje pokrenuli smo razne projekte kao što su netHELP aplikacija, Abeceda interneta, #GejmajOdgovorno, obilježavanje Dana sigurnijeg interneta, Playscape svijet izgrađen u Minecraftu te brojne radionice za djecu i roditelje.

Kontaktiraj nas